Daugavpilī dīķī noķerto piraiju varēs apskatīt Latgales zoodārzā
Jūlija beigās Daugavpilī, Porohovkas dīķī, noķerto piraiju no šodienas varēs apskatīt akvārijā Latgales zoodārzā. Zoodārza direktors Mihails Pupiņš pastāstīja, ka lēmums ievietot piraiju akvārijā pieņemts pēc tam, kad šo zivi vēlējās apskatīt ļoti daudz Latgales zoodārza apmeklētāju. Fakts, ka naktī dīķī izmakšķerētā piraija, kas pusdienu pavadījusi spainī un, iespējams, norijusi āķi, joprojām ir dzīva, pēc Pupiņa domām, jau pats par sevi ir brīnums. Piraija nodemonstrējusi vienkārši unikālas izdzīvošanas iespējas. Lai arī zivs pagaidām neēd, tā atkal peld, tās acis kļuvušas dzidras un pamazām aizdzīst tai nodarītie ķermeņa bojājumi.
Ja piraija izdzīvos, zoodārza darbinieki apsver iespēju ar laiku parūpēties arī par tās kompāniju.
Latgales zoodārza darbinieki vairākkārt aicinājuši makšķerniekus doties uz dīķi un mēģināt izmakšķerēt tur vēl kādu piraiju. Diemžēl makšķernieka veiksme pagaidām nevienam citam nav uzsmaidījusi.
Fakts, ka dīķī iespējams dzīvo piraijas, īpašu ažiotāžu daugavpiliešos tomēr nav radījis. Cilvēki turpina atpūsties dīķa krastos, varbūt lieku reizi izlemjot tajā tomēr nepeldēties. Īpaša ažiotāža nav novērota arī no makšķernieku puses.
Jau ziņots, ka jūlija beigās, atpūšoties pie dīķa Ķīmiķu rajonā, daugavpilieši Sveta un Sergejs Demjohins un Karina Polunina izmakšķerējuši Latvijas ūdeņiem neraksturīgu zivi, ko vēlāk aiznesuši uz Latgales zoodārzu.
Velkot krastā pieķērušos zivi, atpūtnieki sākumā nodomājuši, ka uzķērusies aptuveni 15 centimetrus gara karūsa. Ņemot zivi no āķa, makšķernieki ar izbrīnu konstatējuši, ka priekš karūsas tai esot pārāk asi zobi un patiesībā tā neatgādinot nevienu no Latvijā izplatītajām zivju sugām. Liels bijis atpūtnieku pārsteigums, kad, atnesot lomu uz Latgales zoodārzu, izrādījies, ka uz āķa ar parastu slieku noķertā zivs ir Dienvidamerikas ūdenskrātuvēs izplatītā Piranja Pygocentrus.
Pieaugusi piraija var sasniegt pat 30 centimetru garumu. Tā kā brīvā dabā piraijas dzīvo baros un tām ir asi zobi, tās ir nopietns drauds cilvēkiem, sacīja Pupiņš.
Viņš pieļāva iespēju, ka piraija dīķī nokļuvusi no kāda akvārija. Piraijas brīvā dabā dzīvo baros, tādēļ arī parasti tās tiek tirgotas grupām. Pirms vairākiem gadiem kāds cilvēks, iespējams, iegādājies piraiju grupu - piecas līdz desmit nelielas, divus līdz trīs centimetrus garas zivtiņas. Ar laiku, iespējams, izdzīvojušas apmēram trīs vai piecas zivis, kurām nepieciešama nopietna aprūpe, - zivis regulāri jābaro un jātīra akvārijs. Iespējams, šie pienākumi piraiju saimniekam apnikuši un viņš nolēmis izlaist zivis tuvējā ūdenskrātuvē.
Pupiņš pieļāva iespēju, ka dīķī varētu būt vēl vairākas piraijas. Viņaprāt, īpašus draudus peldētājiem tās nevarot radīt, bet īpaši omulīgi, peldoties dīķī, kurā, iespējams, dzīvo piraijas, arī nevar justies.
Porohovkas dīķī palikušās piraijas, ja tādas ir, salīdzinoši aukstajā Latvijas ziemā diez vai izdzīvos, prognozēja Pupiņš.
2008. gada 5. augustā, 14:55, Aktualitātes
LETA



